Укр
Рус
Поділитися

Історія і еволюція хліба

Новини
11 Жовтня 2017 Історія і еволюція хліба

Історія і еволюція хліба -головного продукту на столах українців

Якого тільки хліба в світі не зустрінеш: паляниця, фокачча, тортилья, лаваш, бріош, бейгл, багет, чіабатта. І ще багато різних назв для головного продукту на столі кожної родини. Про історію появи та еволюції ароматного, хрусткого і улюбленого всіма хліба розповімо в цій статті.

Перші зерна і хліб у вигляді коржа

Головним завданням наших далеких предків часів неоліту було не вмерти від голоду. Тому все, що росло навколо, ставало предметом харчових досліджень і експериментів. Стародавні люди помітили цікаву властивість злакових культур: якщо кинути в землю одне зерно, з нього проростає багато зерен. Пізніше вони з'ясували, що злаки краще ростуть в пухкому і вологому грунті. Спочатку зерна вживалися сирими, потім їх стали розтирати камінням і варити кашу.

Вчені припускають, що перший хліб, а точніше хлібний коржик, з'явився з каші запеченої на гарячому горщику. Люди помітили, що гарячий запечений коржик навіть смачніше рідкої каші і стали готувати таку страву

Перші дріжджі і кислий хліб

Відкривачами хліба і з загравшого тіста стали древні єгиптяни. Легенда свідчить, що раб замісив тісто і забув про нього. Тісто заграло, але він, на свій страх і ризик, все ж зважився спекти коржі. Результат усіх здивував: хліб вийшов пишним, легким і більш смачним.

З тих пір єгиптяни стали залишати тісто на повітрі для бродіння за допомогою молочнокислих і дріжджових грибків. Іберійці (жителі сучасної Іспанії) і галли (племена, які жили на території Бельгії, Франції, а також частково Німеччини, Італії і Швейцарії) використовували для закваски пивну піну. А народи, де було більше поширене виноробство, додавали в тісто вино або заквашували в ньому зерна злаків. Але найчастіше для бродіння використовувався шматок тіста з попередньої партії хліба. Його додавали в свіже тісто, таким чином запускаючи

Такий пухкий хліб був призначений для знаті, а простий люд їв все ті ж коржі з темної муки. Стародавні єгиптяни, римляни, греки пекли їх в основному з ячменю. Випікати хліб з дріжджового тіста стали ще в 17-м столітті до н. е. Але для цього використовували особливий сорт пшениці з високим вмістом клейковини, яку можна було молоти, не висушуючи перед цим на вогні. В Єгипті на той момент її було недостатньо. Тому до Греції по торгових шляхах вона навіть не доходила.

Ближче до наших днів

В середні віки темний черствий хліб використовувався і в якості посуду & mdash; такі тарілки після трапези з'їдали, віддавали бідним або собакам.

До початку 20-го століття хліб готували виключно вручну. Зараз же цей процес практично повністю автоматизований. Також з тих пір змінилося ставлення і до кольору хліба. Білий хліб з пшеничного борошна вищого гатунку вже не вважається продуктом для багатих. Навпаки, дієтологи рекомендують їсти чорний хліб з житнього, ячмінного або непросіяного пшеничного з висівками борошна. Він корисніше, і коштує, до речі, тепер дорожче.

Всі новини